Oturma İzni Almak

Oturma izni almak için yabancının bulunduğu ilin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne yapılan online başvuru ile başlatılarak, devamında Göç İdaresi tarafından ilgili ikamet türünde talep edilen evrakların hazırlanması ile sonuçlandırılabilmektedir. Yabancı oturma izni alımı için talep edilen evraklar Göç İdaresi online sisteminden alınan randevunun devamında verilen başvuru formunun üzerinde yazılı olarak belirtilmektedir.

Oturma İzni Almak için

Oturma izni almak için , yabancı özel sağlık sigortası yapıldıktan sonra ilgili ikamet türünden randevu alınabilecektir. Aksi taktirde Göç İdaresi online sistemi

  • poliçe numarası,
  • ilgili özel sağlık sigorta şirketi,
  • poliçe yenileme numarasını

sisteme girmeden randevu vermemektedir.

İlk defa ülkemize gelip oturma izni almak isteyen yabancılar için evraklarını tamamlamaları halinde yasal iznini alabiliyorken, turizm amaçlı daha önce ülkemize gelip oturma izni alan yabancılar oturma izni uzatmalarını yapamamaktadırlar. Bu durumun oluşumuna neden olan konu, kaçak işçi çalıştırılmasının son dönemlerde ciddi oranda artmasıdır. Kaçak işçi çalıştırılmasını önlemek, yabancı ve Türk iş vereni korumak amacıyla; turizm amaçlı oturma izni uzatmalarını Göç İdaresi Genel Müdürlüğü durdurma kararı almıştır. Bu karar ile ilgili resmi bir bilgilendirme henüz yayınlanmamış olup, pratikte bu durum açıkça görülmektedir. Yanında oturma izni ile yabancı çalıştıran iş verenlerin yabancılarına çalışma izni almaları halinde; ülkemizde yasal olarak yabancıları çalıştırabileceklerini aynı zamanda yabancıların yasal olarak ülkemizde yaşayabileceklerini unutmamaları ve çalışma izni alındıktan sonra yasal olarak iş verenin ve işçinin koruma altına aldığını bilmeleri gerekmektedir.

Yabancı oturma izni almak noktasında uzatma başvurusu yapmak isteyen yabancıların, oturma izni süresi içerisinde; ülkemizden aldıkları gayrimenkul veya taşınmaz mal var ise uzatma işlemlerinin gayrimenkul sahibi yabancılar üzerinden yapabileceklerdir. Bir diğer oturma izin türü ise aile ikameti olup; Türk vatandaşı ile evlenen yabancıların ülkemizde yasal olarak kalmasını sağlayan ikamet türüdür. Oturma izni süresi içerisinde Türk vatandaşı ile evlenen yabancılar oturma izinleri aile oturum izni müracaatı yaparak uzatabileceklerdir.

Detaylı bilgi için Limitless Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri; danışmanları ile iletişime geçerek detaylı bilgi, kurumsal ve güvenilir hizmet alabilirsiniz.

Share

You may also like...

2 Responses

  1. Mustafa dedi ki:

    Oturma izni işlemlerimiz sırsında Göç idaresi Genel Müdürlüğünde sürekli olarak problemler yaşıyoruz bu konuda bize ne gibi yardımlarınız olabilir?

  2. oturmaadmin dedi ki:

    “Yabancı Oturma İzni” alma işlemleri sırasında hangi aşamalarda sıkıntı yaşadığınızı ayrıntılı bir şekilde bilgilendirirseniz size yardımcı olmaya çalışabiliriz. Bunun için bizi ” 0532 050 56 42 ” numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir