Oturma İzni Uzatma 2021

Oturma İzni Uzatma 2021 yılı itibariyle durdurulmuş ancak Covid-19 salgını nedeniyle bazı uygulamalar askıya alınmıştır.

Yabancı Oturma İzni Uzatma işlemleri; 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 31 ila 33 üncü maddelerinde kısa dönem Yabancı Oturma İzni düzenlenmiştir.


Ayrıca Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 28 nci ve 29 uncu maddelerinde kısa dönem Yabancı Oturma İzni düzenlenmiştir.

01.01.2020 tarihi itibarı ile turizm amaçlı kalacaklar olarak uzatma müracaatı yapmak isteyen yabancılara, 08.09.2020 tarihinden itibaren uzatma müracaatı onaylanacağı Göç İdaresi Genel Müdürlükleri’ne gönderilen genelgeyle belirlendi.

Başlangıçta AB ülkeleri, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna ve Rusya vatandaşı yabancılar için; uzatma müracaat hakkı tanıdığı Göç İdaresi yetkilileri tarafından bildirilmiştir. Ancak daha sonra yayınlanan genelgede ülke sınırlaması olmaksızın 01.01.2020 tarihi sonrasında uzatma müracaatı yapıp reddedilen; henüz müracaat vakti gelmeyen veya müracaatı yapamadığı için kaçak duruma düşen yabancıların müracaatlarını yapabilecekleri belirtildi. Göç İdaresi genel Müdürlüğü’ne iletilen 08.09.2020 tarihli genelgenin ilgili bölümü Limitless Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri Youtube kanalımızda bilgilerinize sunulmuştur.

İlgili genelgede “01.01.2020 tarihinden sonra, uygulama kapsamında turizm amaçlı ikamet izni talepleri reddedilen ve yeni tarihli bir ikamet izni başvurusunda bulunan yabancıların kanunda belirtilen diğer şartları sağlamaları kaydıyla; yeni başvuru tarihleri esas alınarak 492 sayılı harçlar kanununun 6 sayılı tarifesi uyarınca; aşılan sürenin kapsadığı süre için hesaplanacak harcın bir kat fazlasını ödemeleri kaydıyla yenü müracaatı kabul edileceği” belirtilmiştir.

Oturma İzni Uzatma 2021 yılı işlemleri ve hakkımızda daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümümüzden sorularınızı sorabilir; YouTube kanalımızı takip edebilir veya iletişim sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Share

You may also like...

1 Response

  1. Nurgül dedi ki:

    Sorgulama ikamet izini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir