Pasaport İle HES Kodu Nasıl Alınır

Pasaport İle HES Kodu Nasıl Alınır

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Peki Pasaport İle HES Kodu Nasıl Alınır? HES kodu üç yöntem ile alınabilir,

HES kodunuzu;

 • Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
 • 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  • Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 • e-Devlet ile,
  • e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,
  • e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz.


18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek takip edebilirsiniz.

HES Kodu-İstanbul Kart Entegrasyonu Nasıl Yapılır

İBB’nin İstanbul kart ile HES kodu eşleştirme (https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/) adresine giderek kendinize ait bilgileri doldurmanız gerekiyor.

Kişisel bilgilerinizi ekrandaki boşluklara doldurduktan sonra İstanbul kartınızın üzerinde yazan kart numarasını girmelisiniz.

Son olarak HES kodunu girip, belirtilen koşulları onaylamanızın ardından kaydet butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Yeni tip koronavirüs (Kovid -19) ile mücadele kapsamında yayınlanan genelge gereği, toplu ulaşımda HES kodu eşleştirilmemiş İstanbulkartlar geçersiz sayılacak. Koronavirüs riski taşıyan yolcular, kent içinde toplu taşımadan yararlanamayacak.

Detaylı bilgilendirme için yorum kısmından sorularınızı sorabilir veya YouTube kanalımızdan ilgili videoları izleyebilir veya bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Share

You may also like...

5 Responses

 1. Navruz dedi ki:

  İstanbul güneşli. 123
  Özbekistan taşkent. Navruz

 2. Navruz dedi ki:

  Istanbul güneşli
  Evet

 3. Aydın dedi ki:

  Merhaba oğlum Kıbrıs’ta kimliğini kaybetti kimlik imha edildi Hes kodu alamıyor ne yapması gerekiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir