Türkiye’de İkamet İzni Ücretleri (2024)

Türkiye’de İkamet İzni Ücretleri (2024) veya ikamet izni başvuru işlemlerinde 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun düzenlemiş olduğu uygulamaya göre; refakat uygulaması kaldırılmış olup her bir yabancının başvurusu ve izin belgesi ayrı olarak düzenlenmektedir. Yabancı oturma izni yani (ikamet) izni belgesi yabancı kişiye bu belgenin öngördüğü süre zarfında Türkiye’de kalabilmesi için yasal bir hak tanımaktadır.

Limitless Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri

Önemli Bilgilendirme: Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yeni yayınladığı yönetmelik neticesinde Türkiye’de turistik kısa dönem ikamet uzatma başvurularına kısıtlama getirmiştir. Rusya, Çin, Avrupa Birliği ve OECD ülke vatandaşları hariç diğer ülke vatandaşları Türkiye de sadece bir seferliğine bir yıllık ikamet izni alabileceklerdir. Detaylı bilgi almak için lütfen bizlerle iletişime geçiniz.

Türkiye’de ikamet izni ücretleri (2023)

Oturma izni kart ücreti  : 565,00 TL

Oturma izni harç ücreti   : 5.478 TL

Sağlık Sigortası ücretleri : 1.702,40 TL – 5.760,00 TL (Yabancının yaşına göre değişiklik göstermektedir) 18-65 yaş arası yabancılar için zorunludur.

İKAMET İZNİ HARÇLARIYILLIK/DÖNEMLİK HARÇ ($)
ABD, İngiltere ve pek çok diğer ülke için150 $
Norveç-Sırbistan-Fiji-Şili949.70 $
Belçika-Belarus-Cezayir-İspanya-Kuveyt-Ürdün-Lüksemburg-Malta-Singapur-Tayvan110 $
Arnavutluk-Filipinler-İsrail-Japonya-Kamboçya-Mali-Umman-Tajikistan100 $
Fas-Fildişi Sahili-Irak-Karadağ-Mısır-Tunus81 $
Etiyopya-Güney Kore-Hong Kong-Mikronezya-Rusya120 $

İkamet kartınız için idare ücreti ödemelisiniz.

Bu ücret 2024 yılı için 565,00 TL’dir.

Yabancılar için özel sağlık sigortası 18-65 yaş aralığı için zorunludur.

Oturma izni için özel sağlık sigortası fiyatları »

YaşÜcretYaşÜcret
16-251.702,40 TL 51-55 3.168,00 TL
26-351.760,00 TL 56-60 4.240,00 TL
 36-452.624,00 TL 61-65 5.760,00 TL
 46-503.120,00 TL 66 – —

Çocuklar için ikamet izin ücretleri yetişkinlerin yarısı kadardır.

NOT : Listede bulunmayan bazı ülkeler bu harç ücretinden muaftır. Bunun yerine Tek Giriş Vize Ücreti olan 5.478 TL ödemeniz gerekmektedir. (Tek seferlik ödeme)

Yabancı Oturma İzni, Yabancıların Türkiye’deki oturma izni maliyetleri, ikamet izni harç ücretleri ve diğer yasal izinlerle ilgili sorularınız aşağıdaki yorum bölümümüzden sorarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Share

You may also like...

61 Responses

 1. Firat dedi ki:

  Somali için harç ücretleri ne kadardır?

  Ve Türkiye’de ilk kez oturma izni alacaklar ne ve nasıl yapmalıdır? Neler gereklidir?

  Ve son olarak yabancının ilk kez oturma izni alıp Türkiye’ye geldikten sonra (asıl) türk vatandaşı ile evlenmesi konusunda bilgi almak istiyorum.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Admin dedi ki:

   Yabancıların Türkiye’deki oturma izni işlemleri için sormuş olduğunuz sorunun cevaplanabilmesi adına lütfen iletişim sayfamızdaki numaralarımızdan bizlerle iletişime geçiniz.

 2. Masya dedi ki:

  Lütfen yardım edermisiniz. Rusya vatandaşı 1yillik 25 dolar öderse, o zaman 2 ve 3 yıllik oturum için kaç dolar ödemeli? 3 yıl alarken ne kadar indirim oluyor? Tesekkurler

 3. Saadet dedi ki:

  Merhaba lar ben aile ikameti uzatmasina randevu aldım yalnız harç bedeli 1036.125 olarak gördüm yaşım 36 bu harç bedeli doğrumu dur SSK provizyon kullaniyorum

  • Admin dedi ki:

   Merhabalar başvuru formu üzerinde yazan rakam esas alınır. Detaylı bilgi için iletişim bölümümüzden bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Ilhom dedi ki:

  Meraba. Ben Uzbekistan vatandaşim.bugun oturma izni harj ve kart parasini odemek uçun istambul goç idaresiga vardim.125 tl kart parasi 574 tl yani 80 dolar harj parasi odedim.ama gina 758 tl vize harji istiyurla.ama rendavu evrakda sadece harj ve kart badali yazmiş. Ne yapmam gerek.

 5. Muzafer salman dedi ki:

  Selam 1 italyan buraya gelmiş fakat vizesini
  Uzatması gerekiyor ne yapmali ve toplam ne ucretler odemeli

  • Admin dedi ki:

   Merhabalar. Vize süresi bitmeden oturma izni müracaatı yapılabilecektir. lütfen detaylı bilgi için bizleri arayınız.

 6. Muzafer salman dedi ki:

  Cevap beiyorum

 7. Ikram dedi ki:

  Selam ben azeri turkuyum.turkiyede oturma izni almak istiyorum.bunun icin ne yapmam lazim?

  • Admin dedi ki:

   Vize sürenizin olması halinde oturma izni müracaatı için Göç İdaresi Genel Müdürülüğü’ne müracaat edilebilecektir. Lütfen detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçiniz.

 8. olgha dedi ki:

  merhabalar belirli ülke harç bedelleri yazıyor burada endonezya 3 aylık aile ikamet izni harç ne kadardır yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 9. Xedice haciyeva dedi ki:

  Azerbaycan vetendawina oturma izni kac para ikamet izni nece yapamaq gerekir

 10. Samir dedi ki:

  Merhaba lar vize si yanan kişiye oturum izni alma mumkun mu

  • Admin dedi ki:

   Konu hakkında net bilgilendirme için sorunuzla ilgili daha çok bilgiye ihtiyacımız olacaktır. Detaylı bilgi için lütfen sitemizin iletişim kısmından bizleri arayınız.

 11. İlhan koçan dedi ki:

  Selamlar kardeşim Annem ayzemi hastası olduğu için bunun bakımı için gürcistan uyruklu bir bayan ile anlaştık daha evvel türkiye de hasta bakmış bir kişi ssk ve resmi işleri yapmadık vizesi bitince trabzon göç idaresi kanali ile 6 aylık bir kimlik verdiler 20 gün geçince bayan düğün ve çocuklarını görmek için memlekete gitmek istedi sarp sınır kapısında bu kişiye senin oturman iptal edilmiş dediler cezalı sın bu bayan korkarak geriye döndü geçiş yapması 2 gün sonra malum gitmem gerek li diyerek tekrar gümrüğe gitti hiç bir şey yok gibi cezası yok gibi istediğin zaman geçiş yapabilirsin dediler fakat aradan 3 gün sonra polis bir arkadaş araştırma yapmış haber vermiş senin oturma iznin iptal edilmiş diye Şu anda geriye dönecek fakat çok tereddüt yapıyor acaba gümrükte deport edilirmiyim diye korkuyor bu konuda desteğinize ihtiyacımız var lütfen gerekeni ne şekilde yapmalıyız bilgi verirseniz memnun oluruz saygılar başarılar dilerim sağlıklı yarinlar

  • Admin dedi ki:

   Konu hakkında sormamız gereken detaylar olduğundan lütfen sitemizin iletişim bölümünden bizlerle iletişime geçiniz.

 12. İlhan koçan dedi ki:

  Bilgi ve yorumlarınızı bekliyorum saygilsr

 13. Ahmet dedi ki:

  Ukraynalı bir bayanla nikah aşamasındayım nikahtan sonra bayana oturma izni almam gerekiyormu gerekiyorsa kaç yıllık almam gerekli ve bana maaliyeti ne kadar

  • Admin dedi ki:

   Evlilik işlemlerinizden sonra aile ikameti alma zorunluluğunuz mevcuttur. Gerekli bilgilendirme için lütfen telefon numaralarımızdan bizlerle iletişime geçiniz.

 14. Ahmet dedi ki:

  Ukraynalı bir bayanla nikah kıydın buna oturma izni almalımıyım bana kaçliraya maal olur ve ne gibi evraklara gerek var

  • Admin dedi ki:

   Merhabalar 3 yıllık aile ikameti direkt olarak alınabilir. Lütfen detaylı bilgi için bizlerle telefon numaralarımızdan iletişime geçiniz.

 15. Hassan S Kurpe dedi ki:

  Merhaba, kartım var Agust. Sonunda biticek suresi, passport um Australia ve baska ulkede yasiyorum simdi.
  Yine 3 senelik veya 5 sene!! Ucreti ve nasil oderim!!?
  Tesekkur.

 16. Amina dedi ki:

  Merhaba. Küçük kardeşim 5 yaşında ikamet izni için ilk başvuru yapıyorum e-ikamet sitesinden.özbek uyruklu 800tl ödeme yapmam gerekiyormuş.Ne için bu ödemeler?

 17. Vefa dedi ki:

  Azerbaycandan gelen 18 yaşı tamam olmayan öyrenci Türkiyede oturma izni için ne kadar harcı var?

 18. Necil Cİvelek dedi ki:

  Hayırlı günler, eşim filipinli, kasım ayında vizemiz bitiyor, üç yıl uzatmak istiyoruz. randevumuzu aldık
  üç yıl oturma vizesi için ne kadar harç ödeyeceğiz?
  randevuya gelirken hangi evrakları getirelim?
  saygılarımla,

 19. Admin dedi ki:

  Detaylı bilgi için sayfamızın iletişim kısmındaki numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 20. Nuray dedi ki:

  Merhabalar 2 yıl oturma iksmet izni için 890 tl odedim ve şimdi daha 140 dolar ödemem gerektşyini söyliyorlar tekirdag göç idaresinden ben Türküm Bulgarisrandan geldim ana vatana

 21. Nuray dedi ki:

  iki ay önçe zar zor bi dayire aldım Babam ve Anemin yardımıyla Tekirdagın Çorlu ilçesinden ve simdi oturma şzni için randevü aldık iç bi yardımçı olmadılar tekırdah göç idaresinden bana ve dahası 850 lt öde vergi dayresine dediler ödedim simdide daha 140 dolar ödemem gerektiyini söyluyorlar ve bu 140 dolar ödendşre kalemle yazmışlar ? tel numaram 05427337413

 22. khosro dedi ki:

  merhaba kolay gelsin, liste içinde iranlilar için ikamet izin harci yazmiyor, ozaman 400 tl mi olacak ikamet harci irna vatandaşler için??

 23. Nderim dedi ki:

  Merhabalar, ben Kosovaliyim, ve 1 senelik turistik ikamet izni almak istiyorum, listede kosovayi goremedim. 1 yillik turistik ikametimin maaliyeti ne kadar olur?

  • Admin dedi ki:

   Yorumlarınız için teşekkür ederiz. Detaylı bilgi için lütfen bizlerle iletişime geçiniz.

   • Elvin dedi ki:

    Ben Gürcistan vatandaşıyım, çocuklarıma ikamet izni almak için başvuru yaptım fakat başvuru formunda harclar aynı yetişkin kişinin harcı kadar yazmışlar. 125 TL Kart ücreti 710 TL +646 TL artı vize harc bedeli de yazmıyor.

 24. Elvin dedi ki:

  Ben Gürcistan vatandaşıyım, çocuklarıma ikamet izni almak için başvuru yaptım fakat başvuru formunda harclar aynı yetişkin kişinin harcı kadar yazmışlar. 125 TL Kart ücreti 710 TL +646 TL artı vize harc bedeli de yazmıyor.

 25. Fatima dedi ki:

  Adım Fatıma Khalıkova. Turk vatandaşla 3 yillık evliyim, aile ikamet izni bu ay Aralık’ta bitiyor, soru şu ki aile ikamet izni suresini uzatmak için harç bedeli varmi yada ücretsiz.

 26. Murat dedi ki:

  Merhaba çok sayıda Afganistan uyruklu ve Özbekistan uyruklu tanıdığım var ve oturum izni almak istiyorlar bana örnek olarak Afganistan uyruklu kişi için oturum izni be kadara mal olur bu kişilerin ülkemize resmî girişleri yok kaçak yollarla girmişler

 27. Ömer dedi ki:

  Merhabalar benim esim azarbeycanli ve ikinci yilimiz ikamet icin nasil basvuru yapmam gerek

  • Admin dedi ki:

   Aile ikameti uzatma müracaatı için lütfen iletişim bölümümüzdeki numaralarımızdan bizlerle iletişime geçiniz.

 28. zhansaya dedi ki:

  Merhabalar,

  Başvur formunu tamamladığım zaman şöyle bır hata olulştu: Randevu alabilmek için bilgilerinizi şu kurallara göre güncellemeniz gerekmektedir: Talep edilen süreden en az altmış gün(60) daha uzun süreli pasaport ya da pasaport yerine geçen belge olması gerekmektedir.

  Ama pasaportumun süresine 2 sene vaktim var yadımcı olabilirmisiniz? Bu ayın 22 de ıkamet iznim bitiyor2

  önceden teşekkür ettim

 29. mehmetkaragoz dedi ki:

  slm aile ıkametı ıcın 2022 yılı 3 yıllık almak ıstıyorum ama bu3 yıllık kalktı dıyorlar dogrumu

  • Admin dedi ki:

   Çalışan Türk vatandaşı ile evli olan yabancıya 3 senelik aile ikameti verilmeye devam edilmektedir.

 30. Mahsa Rahmati dedi ki:

  Merhaba ben iranlıyım , geçen sene oturma izni aldım yine uzatmam lazım , bedeli ne kadar ?

 31. Mahsa Rahmati dedi ki:

  Annem Türk ve ben 30 yaşındayım , onun üzerinden Türk vatandaşlığı alabilirmiyim ?

 32. farhang dedi ki:

  merhabalar iranlıyım 3 senelik aile ikamet izni almak istiyorum harcı nr kadar acaba ?
  komple masraf ne kadar tutar

 33. Niyazbek dedi ki:

  Merhabalar, Ben Kirgizistanliyim.Turkiyede 90gun kala biliyoruz.17 temuzda bitti.Ben cikis giris yapmak icin Gurcistana gittim ama sinirdan gecemedim.2-3 gun sonra Hava alanindan cikis yapacagim.Ceza odeyecekmiyim?Evet ise ne kadar? Cevabinizi bekliyorum.Tesekurler…

 34. Azat dedi ki:

  Merhaba yeni bebeğimiz oldu oturma izni ucin harç parası nekadar teşekürler

 35. Meftun dedi ki:

  Merhabalar ben burda evliyim 1 senelik aile ikametim bitdi şimdi 2 senelik uzatmaya başvuruyorum acaba tek giriş vize harçini ödiycemmi ve ne kadara mali olur acaba lutfen yardimci olurmusunuz öncelikle tşk ederim

 36. Gulnaz dedi ki:

  Merhaba ben Azerbaycanliyim Türkiye’de akrabamin yanına gelmek istiyorum en uzun ne kadar kala bilirim oturma izni ne kadarlık olmalı en uzun süreli lütfen yardım edin

  • Admin dedi ki:

   Taşınmaz mal yatırımı yapmanız halinde iki senelik oturum izni alınabilmektedir. Bunun takip eden süreçlerde öğrenci ikameti de değerlendirilebilecektir. Detaylı bilgi için iletişim kısmındaki numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 37. Parisa dedi ki:

  Merhaba,
  Ben süresiz ikamet iznine başvuru yapacağım. bu ikamet harç bedeli ne kadardır? Yani şuana kadar başvurduğum sene kadar harç ödedim fakat bu ikamet süresiz olduğundan dolayı bu harç ne kadar olacak bilmek istiyorum.
  Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir